آموزش

پیش بینی قیمت بازار توسط تریدر ها چگونه است؟

تریدر های ارز دیجیتال از کجا قیمت را پیش بینی میکنند؟
  1. بررسی بازار خیلی پیچیده است. تریدر های ارز دیجیتال از کجا قیمت را پیش بینی میکنند؟

پیش بینی قیمت بازار، برمیگرده به دانستن  اینکه در چه زمانی از چه نوع آنالیزی استفاده کنید. اگر تا حالا جدول های آنالیز قیمت را خوانده باشید مشاهده کرده اید که چکونه نمودارها قیمت ارزهای دیجیتال را با قیمت ارزهای فیات مانند دلار مقایسه میکنند. در نگاه اول آنها شبیه نمودارهای بی معنی هستند که بالا و پایین میروند اما اختلاف انها نشون میده که چگونه وقایع اتفاق افتاده در دنیای ارزهای دیجیتال بر روی قیمت تاثیر گذاشته اند و اینکه شاید در اینده چه اتفاقی خواهد افتاد.

نمودارهای انالیز برای معامله گران حیاتیست، این جدول ها به آنها کمک میکنه که تصمیمات آگاهانه ای در مورد اینکه کی بخرند یا بفروشند یا نگه دارند رو میدهد. سه نوع جدول انالیز معروف در میان معاملگران رایج است . در حالی که تکنولوژی آنها را قابل دسترستر و درک راحت تر برای همگان کرده ، انها برای قرنها شالوده دنیای اقتصاد بوده اند .

آنالیز تکنیکال

انالیز تکنیکال شامل بررسی موجهای استاتیکی بر اساس وقایع تاریخیست. محاسبه کردن جابجایی های قیمت و دیگر فاکتور های حیاطی مثل حجم معاملات. این جدول ها بر اساس این فلسفه که قیمت تمایلات و گرایش بازار رو دنبال میکنه کار میکنند و معتقدند که تاریخ خودش رو تکرار میکنه. اونها از اطلاعات خودشون برای پیش بینی بالا یا پایین رفتن قیمت در اینده نزدیک استفاده میکنند. با این حال بیشتر شبیه به پیش بینی هواست ، شاید کاملا دقیق نباشه.

 

آنالیز بنیادی (فاندمنتال)

انالیز بنیادی از روش دیگری استفاده میکند. بجای تمرکز بر روی روند تغییر قیمت ، بر روی فاکتور هایی که باعث تغیر قیمت می شوند تمرکز میکنند . مثل شرایط اقتصادی یا اینکه یک شرکت چگونه مدیریت میشه تا بتونن ارزش یک کالا رو مشخص کنند. این انالیز احساسات را از روند محاسبات کنار میگذارد و این فلسفه را که بازار شاید ارزش واقعی یک ارز دیجیتال را دست کم یا دست بالا گرفته باشد ، و اینکه یک تصحیح قیمت اتفاق خواهد افتاد.

 

آنالیز احساسی

فلسفه این انالیز اینست که اطلاعات همیشه داستان کامل را باز گو نمیکنند و گرایشاتی مانند فروش سریع ناشی از ترس یا  خرید بی تدبیر می توانند قبل از به وقوع پیوستن بر اساس درک انتظارات یا تایالات عمومی پیشبینی شوند.

 

  1. آیا جدول ها نوعی انالیز تکنیکال هستند؟ کمک! من نمیدونم چجوری باید بخوانمشون!!!

نگران نباشید، خیلی راحت تر از اونچیزیست که فکرشو میکنید. جدولی که بطور معمول در سایت ها یا صرافی های انلاین مشاهد میکنید به اسم  نمودار ” کندل استیک ” معروف است.

وقتی که انالیز تکنیکال را انجام میدهید ترجیح میدهد تفیرات قیمت در دوره های روزانه ، هفتگی یا ماهانه رو مشاهده کنید. اما دیدن میانگین قیمت در یک دوره ۲۴ ساعته کمک چندانی نمیکنه.

نمودار کندل استیک شما را قادر میکند که تمام جزعیات قیمت مبادله یک ارز در یک جلسه معامله را مشاهده کنید و مقایسه های کاملتری بتونید انجام بدید.

نمودار کندل استیکوقتی قیمت در طول روز بالا رفته، شعم ها سبز خواهد بود . خط پایین نشانگر پایینترین قیمت در یک معامله است در حالی که خط بالا نشانگر بالاترین قیمت در یک معامله است. پایین مستطیل سبز نشانگر قیمت  شروع جلسه معامله و بالای مستطیل سبز نشانگر بالاترین قیمت معامله شده در ان جلسه است.

وقتی که شعم قرمز باشد نشانگر پایین امدن قیمت است. قوانین خوتندن نمودار یکیست اما همه چیز برعکس است. حالا خط بالا نشانگر بالاترین قیمت روز و خط پایین نشانگر پایین ترین قیمت روز است. مستطیل قرمز نشاندهنده قیمت معاملات انجام شده است.

این یک اختراع بی نظیر است که بارها و بارها تست شده است.

 

  1. خب حالا که میتونم نمودار رو بخونم چجوری باید عمل کنم؟

الگو های خاصی در ظاهر نمودار میتوانند در پیش بینی قیمت بازار و دیدن فرصت هایی را برای معامله گران کمک کنند.

برای مثال یک نمودار کندل استیک چکشی نشانگر  سقوط به پایین است که نشان دهنده پایین آمدن شدید قیمت قبل از رسیدن به بالا ترین قیمت اتمام معامله است.  برای اشنایی بیشتر با انواع الگوهای بازار به این مقاله  بروید .

وقتی نمودار کندل استیک را میخوانید مهمه که همونطور که بازه های زمانی کوتاه توجه می کنیم باید به باز های زمانی بلند مدت هم توجه کنید.

  1. معروف ترین تکنیک های مورد استفاده برای انالیز تکنیکال

یکی از معروفترین روش ها  خط های روند نام دارد .  این روش تلاش میکند با نادیده گرفتن ناهنجاری ها و تشنج های شدید در قیمت یک ارز ، روند بالا رفتن و رسیدن به یک رکورد جدید در قیمت را شناسایی کند و یا برعکس . وقتی قیمت پشت سر هم در حال کم شدن است. این متد همراه با انالیز شکل و الگو های نمودار میتواند به پیش بینی روند باار کمک کند.

استراتژی مشابهی  دیگری  به اسم  میانگین جابجایی وجود دارد . که شامل  دنبال کردن قیمت معمول یک ارز در بازه  زمانی مشخص میباشد. اینکه ۷ روز، ۱۰ روز یا یک ماه باشد بستگی به خودتان دارد.  مقایسه  میانگین جابجایی طولانی مدت با کوتاه مدت میتواند باعث کشف روند های جدید شود.

یش بینی قیمت ارز دیجیتال

  1. آیا باید فقط به نمودار تکنیکال وابسته باشم؟

در حالی که معروف ترین نوع انالیز در دنیای ارزهای دیجیتال است . ولی باید مسائل دیگری هم برای پیش بینی قیمت بازار در نظر بگیریم .

همیشه در نظر بگیرید که انالیز تکنیکال همیچوقت دلایل بالا و پایین رفتن قیمت را به شما نشان نمیدهد. حمله هکرها، قوانین جدید دولت ها، اخبار های جدید و پیگیری مستمر همه اتفاقات حوزه ارز دیجیتال باعت جلو افتادن شما از بازار میشود.

 

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *