آموزش

چگونه بیت کوین را ذخیره کنید

چگونه بیت کوین را ذخیره کنید

قبل از داشتن هر مقدار بیت کوین یا خرید هر نوع ماینری باید بدانید چگونه بیت کوین خود را ذخیره کنید. شما به چیزی که به ان والت یا کیف پول میگویند نیاز دارید .  انها از کلید خصوصی که به شما اجازه دسترسی به ادرس بیت کوین هایتان را میدهند.

انواع کیف پول

کیف پولها  میتوانند بر روی کامپیوتر یا موبایلتان یا یک دستگاه سخت افزاری یا حتی روی کاغد باشند :

دسکتاپ   

 این نوع کیف پول یکی از راه حلها در جواب چگونه بیت کوین خود را ذخیره کنید است. یک کیف پول دسکتاپ روی کامپیوتر کاربر نصب میشه که کنترل کامل روی سرمایه ها و کزینه های امنیتی دیگر رو فراهم میکنند. کیف پولهای دسکتاپ ضخیمی وجود دارند که به کاربر اجازه میدهند که بلاک های شبکه را دانود کرده و اعتبار خودشون رو کنترل کنند همچنین کنترل امنیتی مستقل سرمایه  رو فراهم میکنند. از سوی دیگر کیف پولهای لاغر نیازی به دانلود بلاکها ندارند و به راحتی قابل دانلود روی دستگاه های قابل حمل هستند.

موبایل

مزیت اصلی کیف پولهای موبایل این هست که سرمایه های کاربر همیشه در دسترس هست . این یه روش راحت پرای پرداخت برای کالا با اسکن کردن بارکد هست. در برخی از موارد کاربران میتونن با استفاده امکان nfc تلفن هوشمندشان که این امکان رو داره که فقط با نزدیک کردن گوشی هوشمندشان به رادار پرداختها رو انجام بدهند. یکی از ویژگی های همه کیف پول های موبایل این هست که انها نماینده کامل بیت کوین نیستند . این به این دلیه که برای این کار نیاز به دانلود کامل بلاکچین دارند، که روزانه در حال رشد کردنه و به چندین گیگابایت فضا نیاز داره.

آنلاین

اگر یک کیف پول بر پایه اینترنت رو استفاده کنیم کلید شخصی کابران آنلاین ذخیره میشود در یک سرور که به وسیله شخص دیگری کنترل میشود و متصل به اینترنت هست. در حالی که امکان دسترسی راحت سرمایه رو از هر دستگاهی در هر کجای دنیا رو به کاربران میده همیشه امکان هک شدن سرور وجود داره یا حتی امکان این هست که صاحب سرور کنترل بیت کوین هایتان در دسترس بگید . ولی این خطر میتونه تا اندازه زیادی با در نظر گرفتن معیارهای امنیتی زیادی بشدت کاهش پیدا کند.

سخت افزاری

کیف پولهای سخت افزاری دستگاه های قابل حمل اختصاصی هستند که توانایی ذخیره کلید های خصوصی رو دارند و به راحت تر کردن پرداختها کمک کنند. انواع مختلفی از کیف پولهای سخت افزاری وجود داره ولی همه انها به کاربر اجازه میدهند که هر مقدار از پول را عملا در جیبشان حمل کنند.

کاغذی

ساده ترین روش کیف پول کاغذیست این روش دو بارکد بوجود امده از یک سرور مشخص هست. یکی از انها یک کلید عمومی هست یه آدرس که برای دریافت بیت کوین استفاده میشه و دیگری یه کلید خصوصی هست که برای خرج کردن بیت کوین ذخیره شده در آن آدرس طراحی شده.

آیا کیف پولهای بیت کوین امن هستند؟

این بستگی به نوع و مدل کیف پولی که انتخاب کرده اید بستگی دارد و اینکه چگونه از ان استفاده میکنید.

امنترین گزینه کیف پول کیف پول سخت افزاریست که میتوانید در یک محیط امن آفلاین نگه داری کنید و ریسک هک شدن از بین میرود اما اگر کیف پولتان را گم کنید بیت کوین های شما از دست رفته اند  مگر اینکه از قبل بک آپ هایی از کلیدها تهیه کرده باشید .

کم امنیت ترین گزینه کیف پول آنلاین است از انجایی که کلید ها بوسیله سروری که به وسیله اشخاص دیگر کنترل میشود نگه داری میشوند . این روش راحت ترین روش راه اندازی و استفاده است .

خیلی از سرمایه گذاران جدی بیت کوین از یک راه حل ترکیبی استفاده میکنند . انها سرمایه اصلی خود برای سرمایه گزاری طولانی مدت را آفلاین نگه داری میکنند و مقداری بیت کوین برای انجام معالات کوچک و خرید های کوچکشان را در کیف پول موبایل خود نگه داری میکنند . انتخاب شما به استراتژی شما و تمایلتان برای ورود به مباحث تکنیکی این موضوع برمیگردد.

هر گزینه ای را که انتخاب کردید مراقب و هوشیار باشید از همه چیز بک آپ بگیرید و فقط به نزدیکترین و قابل اعتماد ترین افراد محل بک آپ را فاش کنید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *